معرفی پت‌ها

معرفی پت‌ها

“پت” ها گروهی از پلاستیک ها هستند که بطری های کوچک و بزرگ آب های معدنی از شناخته شده ترین انوع آنها به حساب می آیند!برای شناخت دیگر انواع “پت” ها بد نیست پلاستیک هایی که احتمال “پت” بودنشان می رود را سر و ته کرده و به عدد مندرج در یک علامت مثلث مانند بخوبی توجه نماییم!عدد “یک” بر پت بودن پلاستیک گواهی می دهد!
مشکل بزرگ “پت” ها این است که معمولترین روش های دفع زباله که دفن در دل خاک و یا سوزاندن در هوای آزاد هستند در باره آن ها جواب خوبی نمی دهد!اولی به خاطر دیرپایی آنها و ماندگاری طولانیشان که باعث می شود اماکن دفن مملو از آن ها زود به زود پر شود و اطراف و اکناف محله پر از مکان دفن گردد و دومی به علت اینکه سوزاندن “پت” ها گازهایی سمی وارد هوا می نماید و سلامت مردم را به مخاطره می اندازد!
اما در پاسخ به سوال در باره “پت” ها چه می توان کرد باید پاسخ دهیم که در وهله نخست به تعدادی داوطلب دوست دار محیط زیست نیاز داریم!داوطلب ها روی ورودی و یا درب پارکینگ منزل خود نوشته “ما پذیرای پت های بازیافتی شما هستیم” را چسبانیده و به دیگران و همسایه ها پیام رسانی می نمایند که قبول می کنند کیسه های حاوی “پت” آن ها در جلو منزل و یا درب پارکینگشان انبار شود!
مرحله دوم انجام کار توسط دیگران و همسایه ها یی صورت می گیرد که به علت دوری راه,بیماری و کهنسالی و یا عدم صرفه اقتصادی,سخت می بینند که زباله های بازیافتی خود را به غرفه های بازیافت برسانند!وظیفه اینان اصلا مشکل نیست زیرا تنها باید به تفکیک “پت” ها از سایر زباله ها اقدام نموده و آنها را در جلو منزل یکی از داوطلب ها که از دیگران به آنها نزدیک تر است , بگذارند!
در انتهای کار “پت” های جمع شده توسط داوطلب ها تحویل غرفه های بازیافت شده و در ازای آنها مواد شوینده,بهداشتی و یا معادل ریالیشان دریافت می گردد!
اینکه با اجرای “طرح” , پت ها با هر بارندگی جلو حرکت آب را در جوی ها و انهار نمی گیرند و آب را به کوچه و خیابان و زار و زندگی مردم هدایت نمی کنند را اگر در کنار این واقعیت که با اجرای “طرح” , زباله دزدها کل زباله ها را در جستجوی “پت” ها به هم نمی ریزند و ناپاکی محله ها را بیش از آنچه هست نمی کنند قرار دهیم,خواهیم دانست که چه اجرای طرح را به عنوان داوطلب جدی بگیریم و چه آن را در مقام همسایه ها و دیگرانی که “پت” ها را جلو خانه داوطلبین قرار می دهند, مهم قلمداد کنیم گام مهمی در راستای پاکی و نظافت و حفظ محیط زیست دور و بر و دور از برمان برداشته ایم!
بسپار می نویسد، زباله در تعریف همه ما همان چیزهای دورانداختنی است که داخل یک کیسه بزرگ می ریزیم و اگر شهروند خوبی باشیم اوایل شب آن را بیرون در می گذاریم. اما این کیسه زباله به کجا می رسد؟

تا به حال با دقت به سطل زباله ای که بیرون در می گذارید نگاه کرده اید؟ به این فکر کرده اید که چه چیزهایی را داخل آن می ریزید و سرنوشت دورریزهای شما به کجا می رسد؟ آیا به این فکر کرده اید چه چیزهایی داخل سطل شما واقعا زباله هستند؟ آیا فکر کرده اید که چطور می توانید حجم زباله هایتان را کم کنید؟ یا اینکه چطور از بوی بد این سطل زباله بکاهید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شاید این موجود بدبو و دورانداختنی مفید باشد طوری که بتوان با آن کارهای اقتصادی زیادی انجام داد؟ همه این ها سوالهایی است که در ذهن بسیاری از ما وجود دارد و ما برای پاسخ دادن به این سوالات سراغ «حسین جعفری» مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران رفتیم تا از زیر و بم زباله و اتفاقات آن سر دربیاوریم.

زباله‌های تهران روزانه سه ورزشگاه ۱۰۰ هزارنفری را پر می‌کند

میزان تولید زباله برای هرنفر متفاوت است. اما تابه حال به این فکر کرده اید که روزانه در خانه شما چه میزان زباله تولید می شود؟ آن وقت در سطح بزرگتر در کوچه شما به طور متوسط چندکیلو زباله شب‌ها بیرون خانه گذاشته می شود و حالا در سطح کلان تر منطقه شما چه میزان زباله دارد؟ اصلا زباله شامل چه چیزهایی است. آقای جعفری در این باره می گوید: «در تعریف مردم زباله یعنی یک سری شیء‌ و اجناسی که باید از خودشان به دلیل کثیفی و پلشتی دور کنند. این عادت هم وجود دارد که هر زمان دوست دارند تولید و هر زمان که دوست دارند بیرون بیندازند. حالا فکر می کنید شهری مثل تهران روزانه چقدر زباله تولید می‌کند. ما روزانه در تهران بیش از ۷ هزارتن زباله تولید می کنیم. برای حمل این تعداد زباله تقریبا باید ۲۵۰ اتوبوس بزرگ تندروی شهری را پر از زباله کنیم. یعنی اگر یک مجموعه ورزشی ۱۰۰ هزار نفری داشته باشیم که نیم متر در آن زباله بریزیم. روزانه برای زباله های تهران به سه مجموعه صدهزارتایی نیاز داریم.»

shahab
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Nolan Ryan Jersey