تفکیک زباله باید یک گفتمان اجتماعی شود

تفکیک زباله باید یک گفتمان اجتماعی شود

تفکیک زباله باید یک گفتمان اجتماعی شود

با اینکه بارها توسط مسئولین بر تفکیک زباله تاکید شده است. اما همچنان جای چنین فرهنگی در تبلیغات و تیزرهای تلویزیونی خالی است. آقای جعفری درباره فرهنگ تفکیک زباله و اشاعه آن می گوید:«مهم این است که هرکس جلوتر از هرچیزی بخواهد که خودش تفکیک را انجام دهد. الان این بخواهم وجود ندارد. اگر در بحث پسماند بتوانیم گف

مانی را ترویج دهیم که قبح و منزلت اجتماعی را مشخص کند. طوری که اگر کسی این کار را نکرد آدم خوبه نباشد.مثلا همین جمع کردن درهای بطری خیلی کار درستی است. اینکه شما عادت کنید هرجا رفتید درهای بطری را جمع کنید و هر آدمی شروع به چنین کاری کند می توانید حالا در گام بعدی به او بگویید حالا بیا خود بطری را هم جمع کن. چون عادت کرده این کار را انجام می دهد. در حال حاضر بعضی سوپرمارکت‌ها از مردم می خواهند در بطری‌هایشان را داخل یک محفظه بریزند. مغازه دار هم شب به شب همه را جمع می‌کند و به موسسات خیریه می دهد. یک موسسه خیریه چند روز پیش ۵۰۰ کیلو در بطری به ما دادم و ماهم به همان میزان پولش را دادیم و باز هم این کار را انجام می دهیم.»

تهران به زودی از زباله‌هایش برق تولید می‌کند

سالهاست شهرهای بزرگ به‌خصوص پایتخت با مشکل انبوه زباله روبرو هستند. این در حالی است که برخی کشورهای پیشرفته ازجمله آلمان واردات زباله را در دستور کار خود قرار داده‌اند و این واردات به معنی آن است که زباله‌ها گاهی اوقات نه‌تنها ضرر ندارند بلکه مفید هم هستند:«در دنیا کارخانه‌های زباله‌سوز ایجادشده است که برای استفاده و صرفه اقتصادی آن باید یک‌میزان مشخصی خوراک زباله به آن داده شود. این دستگاه زباله را می‌سوزاند و از طریق آن برق تولید می‌کند. پس باید مدام زباله داشته باشد. ما حداکثر تا دوماه دیگر دو قرارداد امضا می‌کنیم که دو کارخانه زباله‌سوز ۱۶۰۰ تنی را ظرف ۳۰ ماه ساخته و بهره‌برداری کنیم. بعد از می‌توانیم زباله‌هایمان را بسوزانیم و بدون هیچ آلودگی از آن برق بگیریم. اگر این اتفاق بیفتد با دفن زباله خداحدافظی خواهیم کرد و پیشرفت بسیار خوبی برای کشور و شهر تهران خواهد بود. زباله های تهران ۴۰ سال است در منطقه آرادکوه تهران دفن می شود و حجم آنقدر زیاد است که در حال حاضر مجبوریم روی تپه‌ها این دفن را انجام دهیم.»

کودکان از حدود دو سالگی شروع به ساختن می کنند .

ساختن : ترکیب اشیا تغییر شکل و یا تفکیک آنها را از همدیگر با هدفی خاص می توان ساختن نامید. یکی از مهمترین مهارتهایی که می تواند کودکان را وارد حوضه ی ساختن نماید کاردستی است .

کاردستی ها را می توان به دو گروه عمده تقسیم بندی کرد :
1. کاردستی های مهارتی که مهارت استفاده از ابزار و مواد را در کودک بالا می برد .

2. کاردستی های خلاق : قدرت خلاقیت کودک را ارتقا می بخشد .

گرچه نمی توان به این شکل کاردستی ها را از هم تفکیک کرد . چرا که تمام کاردستی ها هم مهارت را بالا می برند و هم خلاقیت را اما درجه ی هرکدام بسته به نوع کاردستی فرق می کند . یکی از مهمترین مسایلی که یک مربی باید رعایت کند انتخاب نوع پروژه کلاس بر اساس همین مسئله است .

فرآیند کسب توانایی های ساختن در سال های اولیه ی زندگی باعث توانمندی هایی می شود که در زیر می آید :

1. رشد جسمانی :
الف. قدرت عضلات را بالا می برد.

ب. توانایی کنترل عضلات را افزایش می دهد.

ج. بین حواس پنجگانه هماهنگی ایجاد می کند .

2. رشد عقلانی :

با توجه به هدف د ار بودن کاردستی فرآیند تجزیه و تحلیل توسط مغز باید صورت پذیرد .

3. تقویت قوای خلاقه

4. تأثیر بر مسایل روحی و روانی و عاطفی :

قوای محرکه ساختن و خلق کردن یکی از تفاوتهای انسان با دیگر موجودات است . این تفاوت باعث می شود تا کودک نتواند بیکار باشد و نیاز دارد خود را مشغول کند . کاردستی این نیاز کودک را تامین می نماید و باعث شادابی او می گردد .

5. روابط اجتماعی :

در فرآیند تولید کاردستی روابط اجتماعی کودک به سه طریق تقویت می شود .

الف : در طول انجام کار برای رفع مشکلاتش در ساختن باید با دیگران رابطه داشته باشد .

ب : بعد از تولید کودک اثر خود را رائه کرده و توقع واکنش از اطرافیان را دارد .

ج : کار گروهی : بسیاری از کاردستی ها به صورت گروهی ساخته می شوند که این خود باعث ایجاد روابط بین گروه می شود .

بگذارید کودکان اسباب بازی بسازند

اگر این امکان را برای کودکان فراهم کنید که آنها خودشان با دست و فکر خود اسباب بازی های مورد نیازشان را بسازند به مراتب بهتر است از اینکه اسباب بازی آماده برایشان بخریم. اگر چنین فرصتی ایجاد شود که کودکی بتواند فکر و دست های خود را به کار گیرد، قادر خواهد بود که به کمک نیروی ابتکار و ابداع خود، از چیزهای بی فایده و بی اهمیت که ممکن است والدین خواسته باشند دور بریزند، اسباب بازی های بسیار جالب و سرگرم کننده ای بسازد.

shahab
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Nolan Ryan Jersey